Bezděky s rozpaky

16. 10. 2012 9:37:15
Před časem jsem pln naděje netrpělivě očekával výsledky úsilí Bezděkovy komise. Autoři komplexu návrhů na změny v důchodovém systému si však zřejmě osvojili Cimrmanovu kompoziční metodu, v níž je prvek očekávání střídán prvkem zklamání. A nyní se stáváme obětí toho, jak návrhy prošly tvůrčí dílnou politiků. Ne, že by toho politici pokazili málo, ale co geniálního vám u všech všudy lidé silně zainteresovaní v penzijních fondech mohli poradit? Zkuste si nechat radit od svazu výrobců lihovin při kampani proti alkoholismu. Ti jsou přece v této problematice jistojistě odborníci z nejpovolanějších. Bohužel na špatných principech dobrý systém nepostavíte, ani když jej jakkoli přiohnete. Když uvaříte guláš ze zkaženého masa, už to žádným kořením nenapravíte, kdybyste se na hlavu stavěli.

Hlavním problémem návrhů je, že dále oslabuje beztak chatrný průběžný systém financování důchodů. Možná mě začínáte podezírat, že jsem zakuklený bolševik, který neuznává princip zásluhovosti a nejraději by všechno přerozdělil. V tom případě se však krutě mýlíte. Jen se snažím používat zdravý rozum a ten mi říká, že průběžný systém financování důchodů je naprosto přirozený.

Peněz v bance se nenažereš

Volná citace prorockých slov mého kolegy, jehož si nesmírně vážím pro jeho pronikavě bystrý úsudek, vystihuje potenciální slabinu fondového způsobu financování důchodů. Podíváme-li se na věc z pohledu spotřeby důchodců, vždy bude silně převažovat systém průběžný. Těžko se v produktivním věku dostatečně zásobit energiemi, spotřebním zbožím, léky či potravinami na celé období důchodu, o službách nemluvě. Do fondů to všechno nenacpete. Produkci a služby pro celou populaci prostě musí zajistit občané v produktivním věku. Z toho, co dospělý člověk vyprodukuje, pak přirozeně zbude pro jeho osobní spotřebu jen zlomek. Část produkce průběžně spotřebují důchodci a její podíl díky demografickému vývoji roste, něco spotřebují děti, něco padne v rámci solidarity bohatších s chudšími na ostatní spoluobčany a něco schlamstne stát. Ten sice na oplátku poskytnuje i nějaké služby, ale zdá se, že v tomto případě poměr cena/výkon zdaleka nedosahuje optimálních hodnot. Každopádně se však ukazuje, že průběžný systém dává smysl.

Základní nevýhodou průběžného systému je, že je třeba neustále balancovat příjmy a výdaje v závislosti na demografickém vývoji a hospodářské situaci. K tomu přibývá handicap současného systému v podobě skryté daně, která svou špatnou zpětnou vazbou demotivuje plátce důchodového pojištění a stávající problémy jen prohlubuje.

O co jde? To, co nazýváme sociálním pojištěním je ve skutečnosti pseudopojištěním. U skutečného pojištění je případné pojistné plnění přímo úměrné placenému pojistnému. Jediná solidarita obsažená v pojištění je solidarita těch, které pojistná událost postihla méně či vůbec, s těmi, jež postihla více. Solidarita bohatších s chudšími do pojištění nepatří. Tu lze realizovat jednodušeji a průhledněji v rámci daňového systému.

Plaťte dvakrát vyšší pojistné než dnes a my vám v případě pojistné události zvýšíme pojistné plnění o polovinu

Těžko byste v pojišťovně kladně reagovali na podobnou nabídku. Přesto se ve srovnání s důchodovým "pojištěním" jeví jako poměrně velkorysá. Pseudopojištění v sobě obsahuje skrytou daň. Například při pojištění proti ztrátě zaměstnání či nemocenském pojištění, ať platíte jak chcete vysoké pojistné, pojistné plnění (podpora v nezaměstnanosti či nemocenská) bude vždy omezeno nějakou úředně stanovenou hranicí. U důchodového pojištění je tomu podobně. Jestliže váš hrubý příjem přesáhne takzvanou redukční hranici (44% průměrné mzdy, tj. necelých 11 tisíc Kč), potom se pro výpočet vyměřovacího základu důchodu použije pouze 26% z částky přesahující tuto hranici. Tedy pouze 26% pojistného je skutečným pojistným a zbytek je prachsprostá daň.

"Platím jak mourovatý, přitom to výši mého důchodu ovlivní jen nepatrně a ještě půjdu do důchodu až v sedmdesáti!"

No řekněte, komu by se chtělo platit takové "pojištění" dobrovolně? Skrytá daň v důsledku odrazuje zejména vyšší příjmové skupiny od placení důchodového pojištění. Proto ať je druhý pilíř důchodové reformy sebevětší ekonomický nesmysl, spousta lidí s vysokými příjmy do něj vstoupí, protože jim to ušetří část oné skryté daně a budou doufat, že o ni nepřijdou v penzijních fondech. Možná na tom vydělají, ale průběžný systém přijde o část skryté daně obsažené v "pojištění" vyvedeném do druhého pilíře. Nechce se mi věřit, že by strůjci reformy považovali za nejpalčivější problém sociální situaci občanů s nadprůměrnými příjmy. Druhý pilíř tedy nikterak neřeší problémy současného důchodového systému, nýbrž je jen dále prohlubuje. Možná by se dalo říci i "prohlupuje".

Jak z toho ven?

V první řadě musíme zajistit dostatek prostředků v průběžném systému, protože v něm máme spoustu závazků vůči nynějším i budoucícm důchodcům, a tyto závazky nechceme jen tak přisypat k deficitu státního rozpočtu. Zároveň musíme průběžný systém stabilizovat, to znamená účinně eliminovat nepříznivý vliv demografického vývoje. Pokud někdo tvrdí, že je to obtížné, nechť si počká na můj další příspěvek. Těm netrpělivějším pomůže jeden z odkazů na tomto blogu.

Autor: Pavel Fiala | úterý 16.10.2012 9:37 | karma článku: 14.32 | přečteno: 862x

Další články blogera

Pavel Fiala

Velká říjnová antitotalitní revoluce aneb o čem sním, kudy chodím

... A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.

2.10.2018 v 11:46 | Karma článku: 17.60 | Přečteno: 602 | Diskuse

Pavel Fiala

Neohrožený bojovník versus vekslák a gambler

Miloš Zeman nesčetněkrát prokázal, že je ochoten se neohroženě bít za pravdu a národní zájmy. Teď se proti němu šikují nicky, jako například vekslák a gambler Horáček, snažící se jej porazit v prezidentských volbách. Zjevně marně.

15.12.2017 v 8:47 | Karma článku: 22.50 | Přečteno: 1182 | Diskuse

Pavel Fiala

Rukověť nerozhodnutého voliče

Je to tu zase. Mám se rozhodnout, zda a koho volit. Volit půjdu. V tom mám jasno - nedám zbůhdarma ani zlomek svého hlasu komunistům. Bohužel důvodů jít k volbám mám ještě mnohem víc, neboť mí spoluobčané asi přicházejí o rozum.

20.10.2017 v 10:45 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 647 | Diskuse

Pavel Fiala

Pardubičtí komunisté dějiny nepřepisují!

KSČM je v poslední době osočována, že se opět snaží přepisovat dějiny. Musím se připojit k Parlamentním listům a komunistů se zastat.

28.6.2016 v 8:01 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 820 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Mirek Matyáš

Je to drahý.

To je věta, na které většinou končí diskuze o elektromobilech. A je to tak. Elektromobily jsou drahé. Dnes se vyplatí málokomu. Ale co když bude elektromobil za polovic, brali byste?

20.11.2018 v 11:20 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 610 | Diskuse

Karel Trčálek

Paní ekonomka se definitivně pomátla

Moje přihlouplé blogy (přihlouplé rádoby satiry) už mnozí ku svému prospěchu nečtou. Ale někteří mi je však čtou i karmují. A tak se tím bavím, protože líp se bavit nedokážu. Ale copak nejsem místní šašek a tajtrdrlík?

20.11.2018 v 10:28 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 1028 | Diskuse

Jan Bostl

Nedokončená transformace

V souvislosti s navrhovaným zákonem z pera České pirátské strany o zveřejňování smluv společností, ve kterých má stát majetkovou účast, jsem se zamyslel nad ekonomickou transformací ČR a nad tím, zda byla opravdu dokončena.

19.11.2018 v 17:47 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 246 | Diskuse

Ondřej Stejskal

3 důvody proč investovat do akcií

CO SI ZAPAMATOVAT * akcie a akciové podílové fondy nebo ETF mají největší růstový potenciál * pokud spoříte na něco roky vzdáleného, zažijete pravděpodobně poklesy akciového trhu * nemusíte investovat všechny své peníze do akcií

16.11.2018 v 16:01 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 277 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Levice se definitivně pomátla

Den co den přicházejí bizarnější a bizarnější zprávy o výrocích, myšlenkách a chování mladých levicových politiků. Zdá se, že to je globální trend, kdy se aktivisté předhánějí ve své hlouposti a neschopnosti,

16.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 48.56 | Přečteno: 22088 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1033
Jsem takový Brouk Pytlík, co všude byl, všechno zná a do všeho mluví.
Jsem autorem návrhu pravicové sociálně ohleduplné Velké Pytlíkovy reformy a návrhu dobře ufinancovatelné Pytlíkovy verze důchodové reformy. Jsem prostě návrhář.
Mimo to se s potěšením věnuji jazykovým hrátkám.

Najdete na iDNES.cz