Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Reinkarnovaný Michal na Hrad

7. 06. 2016 6:50:08
Reinkarnovaný není Michal, ale můj příspěvek z července 2007 na již zrušeném serveru bloguje.cz. Překvapilo mě, jak mi i po letech připadá celkem stále aktuální, proto se o něj dnes podělím. Zde je jeho původní text:

Čtu si povzdechy, kterak nám chybí kandidát, jenž by byl důstojným soupeřem Václavu II. při jeho pokusu o prezidentské repete.

Já myslím, že v Česku existuje řada lidí, kteří "prezidentským potenciálem" Václava Klause převyšují. Jen nejsou příliš vidět. Včera jsem si díky televizní veřejnoprávní show Jana Krause na jednoho vzpomněl. Ne, není to Jan Kraus ani já. I když ... :-)

Na Václavu Klausovi si léta cením jeho zdravého úsudku a vypočitatelnosti jeho počínání. V poslední době však začínám postrádat oboje, zejména to první. Bohužel i to, s čím můžu při současném stupni jeho vypočitatelnosti počítat, mě naplňuje setrvale mizejícím nadšením.

Možná mi něco uniklo, ale nechystá se přece konkurs na ředitele zeměkoule, viďte, že ne?

Mám technické vzdělání. Jedním z oborů, jehož se má studia dotkla, je kybernetika. Podle jedné z definic je kybernetika věda o řízení živých organismů a strojů. Dobře si pamatuji, že řízení systémů je jednoduché jen u velmi jednoduchých systémů. Čím je systém složitější, tím je obtížnější jej udržovat v rozumných mezích okolo požadovaného stavu. Záleží samozřejmě na kvalitě návrhu daného systému, ale obecně platí, že často stačí i nepatrný podnět k tomu, aby se stav systému rozkolísal natolik, že dojde k jeho nevratné změně či dokonce zničení. Pro řízení systémů často používáme zjednodušené modely, které nám pomáhají předvídat odezvy systému na různé podněty. Nejhorší je, když z neznalosti, neopatrnosti či z čiré hlouposti zanedbáme v modelu některý z podstatných prvků. Pak se může stát, že se nebudeme stačit divit.

Sdílím s Václavem Klausem určité podezření, že ze zveličování důsledků vlivů globálního oteplování si řada lidí udělala prosperující živnost. To však neznamená, že žádná hrozba neexistuje. A to je přesně to, co mi na prezidentovi vadí. Ta jeho bohorovnost, s níž nepřipouští alternativu ke svým názorům.

U tak složiého systému, jakým Země je, jsem všemi deseti pro, abychom co možná nejméně narušovali jeho rovnováhu. Příroda je sice moudrá, mocná a s lecčíms si poradí, jak ukazuje historie, ale nechtějme, aby ji to přestalo bavit. Také by se mohla začít mstít. Hádejte komu?

Trochu jsem odbočil, ale skutečně jsem si včera připomněl člověka, který by byl důstojným prezidentem naší země. Je to Michal Horáček. Je velmi schopný, moudrý, inteligentní a nepostrádá charisma. Cokoli říká, má hlavu a patu. Nikdy jsem ho neslyšel plácat nesmysly, a když debatoval na téma, v němž není odborníkem, nesnažil se své laické názory prosazovat stůj co stůj, nýbrž používal logické argumenty a pokorně akceptoval logické protiargumenty. Je to člověk, který z různých možností dokáže zvolit tu optimální a přesvědčit o ní ostatní. Neslyší na ideologická klišé, takže by byl skvělým katalyzátorem politických třenic. O jeho moudrosti svědčí i jeho způsob čelení sokratovskému "Vím, že nic nevím" - denní studium na vysoké škole.

Má to veliký háček. Aby tento národ měl v Michalu Horáčkovi prezidenta, jakého si zaslouží, musel by na sobě pořádně zapracovat. Národ, ne Michal. Zatím se obávám, že si zasloužíme tak akorát Sládka nebo Paroubka. I ten Václav je pro nás dobrý až dost :-).

A ještě je tu jedna potíž. Ono by se panu Horáčkovi do prezidentování možná ani moc nechtělo. I tak mě nechte snít, že se Michal Horáček stane příštím prezidentem, otextuje několik mých nejlepších songů a nechá mě svézt ve svém Maybachu. Člověk si nemá klást nízké cíle :-))).

Autor: Pavel Fiala | úterý 7.6.2016 6:50 | karma článku: 25.69 | přečteno: 1228x

Další články blogera

Pavel Fiala

Antibabiš. What else?

Andrej Babiš neustále útočí na opozici, že nemá jiný program než „antibabiš“. Rád bych řekl, že se v tom šeredně mýlí, ale on se mýlí málokdy. Jen to, co tvrdívá, nebývá vždy pravda.

18.7.2021 v 8:20 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 323 | Diskuse

Pavel Fiala

Rukověť nerozhodného voliče

Ve svém předchozím příspěvku jsem vysvětlil, kdo a proč se nevědomky stává mým potenciálním nepřítelem. Dnes těm, co nevědí, poradím, jak se jím nestat.

22.6.2021 v 12:44 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 4576 | Diskuse

Pavel Fiala

Rukověť nehloupého voliče

Každý, kdo se bezdůvodně vzdá svého volebního práva v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se stává potenciálním nepřítelem naší rodiny, našich potomků a nejspíš i Vaší rodiny a Vašich potomků.

9.6.2021 v 16:04 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Markéta Cenkerová

Trumpova válka na NATO, aneb co může Evropa očekávat v případě jeho znovuzvolení

Americké volby na podzim příštího roku se pomalu blíží. Zatímco můžeme v rostoucím děsu sledovat politický vývoj za kanálem, jistí lidé si při pohledu na předvolební popularitu oranžového strašáka v blonďatém tupé s potěšením mnou

30.11.2023 v 0:05 | Karma článku: 4.46 | Přečteno: 86 | Diskuse

Jan Provazník

Pikorova menšina

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D., hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group, se v článku pro České noviny rozhorlil nad možností, že by o případném přijetí Eura mohla rozhodnout vláda proti vůli většiny lidí v ČR

29.11.2023 v 17:39 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 468 | Diskuse

Jiří Anderle

Straší, překrucuje a manipuluje… Toxická militantní klika v ČR.

Neschopná vláda a prezident tvořící kliku s kamarády z armády. Vražedné spojení, které nás táhne do propasti zvané „Balkán střední Evropy“.

29.11.2023 v 8:08 | Karma článku: 34.30 | Přečteno: 1033 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Odbory nebo teroristická organizace?

Dalo by se říci, že už není zač bojovat a že tedy odbory ztratily až na výjimky svůj raison d'être. To se ovšem nelíbí dobře placeným bossům, kteří už dáno vyměnili montérky za více či méně dobře padnoucí obleky.

29.11.2023 v 7:30 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 300 | Diskuse

Josef D. Kortan

Prostě je přejeď!

Glorifikace války za nacizmu, sionizmu a liberalizmu. Komu prospívá válka na Ukrajině a na Blízkém východě? Kdo to řekne nahlas a kdy proti tomu něco konkrétního uděláme?

28.11.2023 v 17:01 | Karma článku: 9.93 | Přečteno: 734 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1172
Jsem takový Brouk Pytlík, co všude byl, všechno zná a do všeho mluví. Jsem autorem návrhu pravicové sociálně ohleduplné Velké Pytlíkovy reformy a návrhu dobře ufinancovatelné Pytlíkovy verze důchodové reformy. Jsem prostě návrhář.Mimo to se s potěšením věnuji jazykovým hrátkám.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...