Rukověť nerozhodnutého voliče

20. 10. 2017 10:45:45
Je to tu zase. Mám se rozhodnout, zda a koho volit. Volit půjdu. V tom mám jasno - nedám zbůhdarma ani zlomek svého hlasu komunistům. Bohužel důvodů jít k volbám mám ještě mnohem víc, neboť mí spoluobčané asi přicházejí o rozum.

O důvodech jít k volbám se nemusím rozepisovat. Soudný člověk v tom má jasno a ti ostatní by nejspíš tenhle příspěvek ani nezačali číst.

Jako obvykle nejde o žádnou Sofiinu volbu, kdy se musím rozhodnout, kdo je mému srdci bližší, ale o hledání nejmenšího zla.

K výběru potřebuji vybrat ta správná kritéria.

V první řadě nebudu volit stranu, která nemá šanci překročit pětiprocentní kvórum. Tím pádem v úvahu připadají ANO, KSČM, SPD, ČSSD, Piráti, ODS, KDU-ČSL a TOP09. Předvolební průzkumy nejsou moc přesné, takže v úvahu připadají ještě STAN a Zelení.

Jedna věc zatraceně ztěžuje rozhodování. Jsou to programy stran. Ty jsou před volbami vybroušené dohladka a kontroverzní témata jsou v nich často servírována v nejjemnější formě a doplněna náležitě vychucenou vysvětlující omáčkou.

Jako první vyřadím strany, které jakkoli směřují vystoupení z EU nebo NATO. Přes všechny výhrady k EU, toho, jak dobře žijeme dnes, bychom nikdy nedosáhli, kdybychom nebyli členy EU. Členství v NATO nás zase chrání třeba před vyhlášením samostatnosti Karlovarské republiky místními Rusy. Samozřejmě přeháním, ale pro ilustrační účely to je snad přijatelné.

Je jasné, že z výběru zcela logicky vypadávají KSČM a SPD. Ty by samozřejmě vypadly i tak neboť jsou obě monotematické a jejich programy odporné. V této souvislosti mě zaráží, kolik voličů je podle průzkumů ochotno volit Okamuru. Vždyť program SPD je jen snůška populistických blábolů, jejichž jediným cílem je vystrašit a ohloupit mentálně méně zdatné voliče, aby si spasitel Tomio opět nahrabal slušný balík peněz. Bohužel to vypadá, že i následující volební období bude moci ve Sněmovně plácat nesmysly, lhát a překážet.

Další stranu, která je z tohoto pohledu podezřelá, jsou Piráti. Ti sice prohlašují:
"Pirátská strana respektuje závazek České republiky vůči NATO a EU podílet se na kolektivní obraně v případě napadení našich spojenců, jak to vyplývá z článku 5 Severoatlantické smlouvy a z článku 42 Smlouvy o Evropské unii. Zároveň usilujeme o reformu těchto organizací, aby reflektovaly realitu 21. století.", ale tomuto prohlášení předcházely zásadní vnitrostranické diskuse. Strana, která v těchto otázkách nemá dlouhodobě jasno, je podezřelá.

Dalším pro mě důležitým kritériem je míra přerozdělování. Přerozdělování je nepochybně potřebné. Musíme nějak kompenzovat handicapy, podporovat rodiny z dětmi, nenechávat spoluobčany živořit... Pokud někdo přerozdělování šmahem odmítá, nevidí si na špičku nosu. Přerozdělování však má být účelné, průhledné a jednoduché. S tím souvisí i otázka financování důchodů, jež je klíčová pro udržitelnost veřejných rozpočtů. Nelze zvyšovat důchody jen proto, že se to líbí voličům. Bez uzardění lze slibovat zvýšení důchodů těm, kdo byli poškozeni chybnou aplikací stávajících pravidel, například nesprávným způsobem výpočtu výše důchodu, nedostatečnými valorizacemi a podobně, ale pro jiná případná zvyšování je nezbytné změnit pravidla a najít pro ně odpovídající financování. Kdo slibuje vyšší důchody bez provedení kvalitní důchodové reformy, je zločinec brutálně ohrožující stabilitu veřejných rozpočtů a kupuje si voliče na úkor našich dětí a vnuků.

Tady z množiny volitelných stran automaticky vypadává ČSSD, která neustále prosazuje zbytečné a komplikované přerozdělování.

Dalšími žhavými kandidáty jsou Zelení slibující „univerzální starobní důchod nejméně 10 000 korun“ a Piráti, kteří mají v programu „zaručený minimální důchod, zvýšení důchodů nižších než 75 % minimální mzdy“. Vzhledem k různorodosti členské základny jsou pro mě obě strany nečitelné a nevyzpytatelné, takže je ze svého výběru přednostně vylučuji, přestože řada kontroverzí z předvolebních verzí jejich programů vymizela.

U Pirátů se ještě na chvíli zastavím. Jejich program, podobně jako u Zelených, ale ve větší míře, obsahuje spousty báječných myšlenek a na první pohled je naprosto úžasný. Dlouho jsem přemýšlel, co zásadního, kromě slíbených důchodů, mi na něm vadí. Pěkně zdůvodněné sektorové daně to nejsou, i když je považuji za zhůvěřilost. Podobného efektu lze dosáhnout stávajícími prostředky a není kvůli tomu nutné komplikovat daňový systém.

Nakonec jsem na to přišel:

„Chceme systémově sjednotit zdanění práce (včetně odvodů na pojistné) do jedné sazby. Zdanění práce snížíme o 1,6 procentního bodu ze současných 48.6% na 47%. Budeme usilovat o další snižování zdanění práce o procentní bod každý rok. Zaměstnanec s průměrnou mzdou díky tomu ušetří přibližně 7 500 Kč ročně. Stejného zjednodušení se dočkají i živnostníci. Se sazbou 36,5% budou mít čistý výdělek na korunu stejný jako dnes, pouze místo 3 úřadů budou muset komunikovat pouze s jedním.“

První, co mě zaráží, je jiná sazba pro živnostníky a zaměstnance. To kdysi nějakého troubu napadlo, že živnostníci mají platit zdravotní a sociální pojištění z polovičního základu než daně a vytvořil tak živnou půdu pro Švarc systém. A Piráti, místo aby zrovnoprávnili různé formy ekonomické činnosti, tupě se drží daňového paskvilu. Daňového proto, že zdravotní pojištění má jednoznačně charakter daně a sociální pojištění v sobě skrývá progresivní daň. Aby nenaštvali živnostníky, prostě ponechali nekonzistentní danění, místo aby přemýšleli, jak problém řešit elegantně, systémově čistě a spravedlivě.

Druhá věc, která mě vede k ostražitosti je sloučení všeho do jedné sazby. Ono to vypadá rozumně, vždyť mě přece zajímá především, kolik peněz mi nakonec zbude k výplatě. Jenže tady dochází k ještě o něco většímu zamlžení, než u stávajícího rozdělení na daň a pojištění, protože chybí konkretizace, jak se budou počítat zásluhové části důchodů, podpor v nezaměstnanosti a dávek nemocenského pojištění. Vzhledem k finanční náročnosti pirátského programu se obávám nejhoršího. Takže Piráty opravdu volit nebudu, i když nepochybuji, že za ně kandiduje řada slušných, rozumných a možná i pragmatických lidí. Prostě se obávám těch dalších naivních entuziastů ochotných bezhlavě schvalovat líbivé pitomosti.

Už toho moc nezbývá: ANO, ODS, KDU-ČSL a TOP09 a STAN.

Rovnou říkám ANO nikdy. Babiš tvrdí, že chce řídit stát jako firmu, a zapomíná zdůraznit, že jej chce řídit jako svou vlastní firmu. Jeho voliči pochvalně mručí. Chudáci si myslí, jak je to skvělé řídit stát jako Agrofert holding a.s.

Až kam mi paměť sahá, Babiš nikdy nectil strategii win-win, kdy na každém obchodu profitují všechny strany. Jeho strategie je spíš win-lose, tedy urvi, co můžeš, konkurenci znič, odrbej každého, kdo se nechá. Když vyčerpáš potenciál doma, vrhni se na zahraničí. Žádný způsob, který přinese prachy, není špatný. Je jedno, jestli to jsou korunové dluhopisy, Čapí hnízdo nebo obcházení zákazu slovenského antimonopolního úřadu získáním podílů ve slovenských pekárnách prostřednictvím dceřiných společnosti. Nejsem kompetentní tvrdit, že zmíněné Babišovy aktivity jsou protizákonné, ale nechat si řídit stát tímto způsobem a tímto člověkem, to opravdu nechci.

Říkám Babiš a myslím celé ANO. Jistě, mezi jeho příznivci i přímo kandidáty jsou slušní a rozumní lidé, kteří to myslí upřímně, ale ANO je především strana jednoho muže, o čemž svědčí patolízalská vyjádření vrcholných představitelů strany například při jednání o zbavení imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

Rovněž je zarážející, s jakým úspěchem se setkávají prohlášení o nesrozumitelném blábolení politiků z úst největšího blábolitele současnosti (viz http://andrejomat.cz/).

Program ANO je sice ve srovnání s programem SPD naprostá lahůdka, ale i tak je to především spousta líbivých nekonkrétních a nekonzistentních prohlášení, jejichž hlavním cílem je nalákat masy.

Když připočtu způsob Andrejovy argumentace, slovník napovídající důvěrnou znalost práce STB (kampaň, účelovka, zadání) a geniální schopnost vyhnout se konkrétní odpovědi na konkrétní otázku na tělo (v nejhoším se musíme zeptat Kalouska), nechápu, kde se bere tak obrovská podpora tak nebezpečnému člověku.

Ale co teď?

ODS se prezentuje přehnaně euroskepticky a uchyluje se k laciné kritika EET. Slogan „práskni svého hostinského“ vlastně naznačuje, že mi nemá vadit, když někdo nedělá to, co mu ukládá zákon, a když na to poukážu, jsem prachsprostý práskač.

KDU-ČSL je odnepaměti univerzální koaliční partner. Nevyčítám, ale nenaplňuje mě to nadšením.

TOP09 má stárnoucího knížete a Kalouska. I když Kalousek jako červený hadr na Andreje vlastně není k zahození.

STAN působí poněkud bezbarvě. Kdo ví, zda se převalí přes pětiprocentní kvórum. Na druhou stranu na mě pan Farský přes své mládí působil celkem příznivě, ač trpím jistou nedůvěrou vůči mladým politikům.

Teď opravdu není snadné se rozhodnout, komu dát hlas.

Každopádně budu kroužkovat. Pořádně si prostuduji kandidátku a podívám se, jak se kandidáti projevují a prezentují. Například mi připadá, že jen pitomec nebo populistický hajzl si dá na předvolební plakát pro volby do Sněmovny heslo s ryze lokální tématikou a například slibuje, že Prahu zbaví tranzitní nákladní dopravy :-).

Autor: Pavel Fiala | pátek 20.10.2017 10:45 | karma článku: 13.30 | přečteno: 647x

Další články blogera

Pavel Fiala

Velká říjnová antitotalitní revoluce aneb o čem sním, kudy chodím

... A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.

2.10.2018 v 11:46 | Karma článku: 17.60 | Přečteno: 602 | Diskuse

Pavel Fiala

Neohrožený bojovník versus vekslák a gambler

Miloš Zeman nesčetněkrát prokázal, že je ochoten se neohroženě bít za pravdu a národní zájmy. Teď se proti němu šikují nicky, jako například vekslák a gambler Horáček, snažící se jej porazit v prezidentských volbách. Zjevně marně.

15.12.2017 v 8:47 | Karma článku: 22.50 | Přečteno: 1182 | Diskuse

Pavel Fiala

Pardubičtí komunisté dějiny nepřepisují!

KSČM je v poslední době osočována, že se opět snaží přepisovat dějiny. Musím se připojit k Parlamentním listům a komunistů se zastat.

28.6.2016 v 8:01 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 820 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Václav Johanna

Jak (ne)může někdo odeslat mail, který se tváří, jako od poslance?

Asi už víte, že na mailové adresy poslanců přišel e-mail s nabídkou slevy, který se tvářil, jako by odešel z mailu Tomia Okamury. Jelikož mě IT živí už 8 let, chtěl bych se k tomu vyjádřit...

20.11.2018 v 19:00 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 360 | Diskuse

Karel Karas

Opozice kontra minimální mzda.

Je zvyšování minimální mzdy příčinou zhoršení ekonomických výsledků privátních firem? Je zvyšování min. mzdy čistý populismus? Názor opozičních stran (STAN,TOP O9, KDU-ČSL, ODS,PIRÁTI ) mi nejdou do hlavy a jsou následující :

20.11.2018 v 18:46 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 385 | Diskuse

Marek Konečný

Kytice přestupků - Jan Hamáček

Policie řeší k jakému přestupku došlo při manipulaci s kyticemi od premiéra a prezidenta. Rád bych jí trochu pomohl a naznačil možné způsoby řešení.

20.11.2018 v 18:37 | Karma článku: 8.90 | Přečteno: 336 | Diskuse

Jan Dvořák

Květinová koalice na Národní

Ozvalo se žuchnutí a hned na to ucítila seshora nepříjemný tlak. „Co se sem cpeš, nevidíš, že jsem tu já?!“ nenechala si to líbit.

20.11.2018 v 17:37 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Je cvokem president USA Donald Trump, nebo jsou cvoci politici EU, včele s Merkelovou

President USA se s migranty nijak nemazlí a označil migranty z jihu za bezpečnostní riziko pro USA. Dokonce prý padlo i slovo invaze. Donald Trump poslal na Mexické hranice tisíce vojáku USA i Národní gardu.

20.11.2018 v 11:10 | Karma článku: 40.62 | Přečteno: 1333 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1033
Jsem takový Brouk Pytlík, co všude byl, všechno zná a do všeho mluví.
Jsem autorem návrhu pravicové sociálně ohleduplné Velké Pytlíkovy reformy a návrhu dobře ufinancovatelné Pytlíkovy verze důchodové reformy. Jsem prostě návrhář.
Mimo to se s potěšením věnuji jazykovým hrátkám.

Najdete na iDNES.cz