Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Antibabiš. What else?

18. 07. 2021 8:20:41
Andrej Babiš neustále útočí na opozici, že nemá jiný program než „antibabiš“. Rád bych řekl, že se v tom šeredně mýlí, ale on se mýlí málokdy. Jen to, co tvrdívá, nebývá vždy pravda.

Opozice samozřejmě smysluplný a konstruktivní program má.

Dokonce každá součást demokratické opozice má svůj vlastní program. Průniky těchto dílčích programů jsou natolik velké, že mohou poměrně snadno tvořit koalice s konsensuálními programy. Jsem přesvědčen, že i velká koalice zahrnující všechny demokratické opoziční strany by byla schopna sestavit společný program bez zásadních ústupků.

Nutnou součástí každého opozičního programu však je i zmíněný antibabiš. Bez něj (rozuměj bez antibabiše) nemůže být líp, i kdyby to mediální mágové opakovali donekonečna.

Andrej Babiš nám tu zavedl takový nešvar, tedy spíš rovnou dvojí nešvar. Do řízení státu totiž vnesl prvky politické demagogie a vědeckého populismu.

Použité termíny jsou parafrází dvou ze čtyř součástí marxismu – politické ekonomie a vědeckého komunismu. Ta paralela je záměrná, neboť anoismus devastuje společnost podobně jako marxismus. Používá i podobný nástroj na vymývání mozků jakým byl VUML (Večerní Univerzita Marxismu-Leninismu). Touto mozkovou výmývárnou je pravidelný stand-up Čau lidi! z propagandistické dílny Marka Prchala v podání populárního komika Andreje Babiše.

Přiznám se, že my, co Andrejův humor nesdílíme, pláčeme, když on se směje, a smějeme se, když on pláče. Asi je chyba smát se, když Andrej pláče, protože on se nám v těchto okamžicích de facto vysmívá. Andrej totiž (od Máry) ví, že vhodně dávkovaným a načasovaným pláčem dojme své důvěřivé obdivovatele.

Důvody, proč si Andreje Babiše nevážím a proč jej považuji za škodnou české politické scény, jsem popsal v jiném starším příspěvku (714363). Důvody Andrejova počínání nebudu rozebírat. Soudný člověk si je domyslí a pravidelný věřící divák seriálu Čau lidi! je pravděpodobně není s to postřehnout, natož pochopit. Díky tomu anoismus polarizuje společnost. Nepříznivou situaci vydatně přihnojuje prezident republiky svými zhusta troušenými malmoty. Ano, pane prezidente, čtete správně. Vaše proslulé bonmoty již dávno nejsou ani trochu bon!

Navážím-li se do demagogie v politice, není to úplně fér. Tipuji, že představitelé každého politického subjektu u nás se čas od času uchylují k drobné demagogii. Tu něco zveličí, tu něco upozadí, aby potenciální voliči chápali tu „správnou“ pravdu. Když však jeden z nejmocnějších politiků neustále vehementně tvrdí, že není ve střetu zájmu, ačkoli nutně musí chápat, že v dokonalém střetu zájmů je, je to chucpe v nejčistší podobě. Tady jsem si dovolil předpokládat, že náš premiér není úplný pablb neschopný vidět zřejmé, takže hlásá nepravdu o svém nestřetu zájmů naprosto vědomě. Bohužel mu to jeho souvěrci věří a zaníceně to šíří dál považujíce se za věrozvěsty. Takových nehorázných nepravd ohlupujících část národa chrlí duo Mára & Andrej nepřeberně.

Politická demagogie pomáhá Andrejovi udržovat významně velký elektorát. To je však, myslím, to menší zlo. Daleko horší jsou důsledky vědeckého populismu. Tato vláda řízená premiérem v duchu tradic demokratického centralismu, nerozhoduje na základě faktů s cílem efektivně řídit stát, nýbrž na základě výsledků průzkumů veřejného mínění s cílem vyhrát příští volby Ať to stojí, co to stojí!

„Je tu nějaká významně velká množina našich voličů, která by se mohla od nás odvrátit, či poměrně četná množina cizích voličů, jež by se k nám mohla přiklonit? Tak jim honem jim něco smrkneme, abychom je motivovali, a oni to slupnou i s navijákem.“

Typickým příkladem aplikace vědeckého populismu je zrušení superhrubé mzdy pod záminkou pomoci lidem trpícím opatřeními proti covidu-19. Nevím, která koza Andrejovi tenhle nápad pískla, zda Mára přišel o rozum nebo na to přišel Andrej sám vlastní logickou úvahou. Každopádně tahle „pomoc“ pomáhá lidem ve skutečné nouzi minimálně. Naopak lidem s nadprůměrnými příjmy pomáhá vskutku viditelně a zasekává ještě větší sekeru do již dostatečně zdevastovaného rozpočtu. Však se s tím budoucí generace už nějak vypořádají. Možná doufá, že uměle vyvolaným pocitem spoluviny přikloní své odpůrce na svou stranu. To se však pořádně mýlí. Pocitem spoluviny rozhodně netrpím a můj vztah k Andrejovi zůstává stejně kritický. Totéž přepokládám i u ostatních myslících spoluobčanů. Nejsem to já, kdo okrádá naše své děti, vnoučata či pravnoučata. To dělá Andrej a jeho skvadra. Dopřeju si sice za ty peníze lepší dovolenou a naspořím něco vnoučatům, ale z principu mě to netěší.

Takových příkladů by se našlo nepřeberně. Otrlejší jedinci si mohou přehrát pár starších dílů Čau lidi! a bude jim to jasné. Aplikování principů vědeckého populismu je zločin, který devastuje společnost. Proto i já udělám, co je v mých silách, abychom se politických demagogů a vědeckých populistů urychleně zbavili. To by mělo být cílem všech rozumně uvažujících demokratů.

To je důvod, proč je program antibabiš přirozenou a nedílnou součástí všech racionálních volebních programů.

Autor: Pavel Fiala | neděle 18.7.2021 8:20 | karma článku: 10.66 | přečteno: 318x

Další články blogera

Pavel Fiala

Rukověť nerozhodného voliče

Ve svém předchozím příspěvku jsem vysvětlil, kdo a proč se nevědomky stává mým potenciálním nepřítelem. Dnes těm, co nevědí, poradím, jak se jím nestat.

22.6.2021 v 12:44 | Karma článku: 34.27 | Přečteno: 4574 | Diskuse

Pavel Fiala

Rukověť nehloupého voliče

Každý, kdo se bezdůvodně vzdá svého volebního práva v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se stává potenciálním nepřítelem naší rodiny, našich potomků a nejspíš i Vaší rodiny a Vašich potomků.

9.6.2021 v 16:04 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 558 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Červenka

Opravdu je vláda ve srovnání s ANO tak špatná?

Pochopitelně vláda má celou řadu potíží a nedostatků. Průměrný volič koalice si je toho nepochybně dobře vědom. Přesto by hlas ANO, SPD nebo třeba KSČM v žádném případě nedal. Je jasné, co je zde menší zlo.

13.8.2022 v 17:41 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 491 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Trapná ODS

Kandidátka ODS do následujících komunálních voleb v Mladé Boleslavi je plná chyb. Přesto se to Raduanu Nwevaltimu líbí.

13.8.2022 v 11:47 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 653 | Diskuse

Pavel Ďuran

Babiš volá po nedůvěře vládě – úsměvný

Tahle vláda, pane Babiši, nepadne. Má na to pohodlnou většinu, vaše snaha je marná, ničemná. Že je zatížená kriminálními kauzami (velká sranda...) asi nesvéprávného člověka, v nejmenším nevadí.

13.8.2022 v 11:43 | Karma článku: 21.97 | Přečteno: 446 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Izrael: Cesta k volbám (9)

Koho zajímá izraelská demokracie a s ní související listopadové předčasné hlasování do parlamentu země, nemůže pominout jeden významný milník. Volby lídrů stran a primární volby, které spoluurčují podobu kandidátních listin.

12.8.2022 v 22:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Ivo Cerman

I přes silná gesta jsou USA vnitřně rozložená velmoc

Americká levice dělá silná gesta navenek, ale přitom pokračuje v rozkládání Ameriky zevnitř. Slyšeli jste o projektu 1619? Naše média mlčí.

12.8.2022 v 15:45 | Karma článku: 30.93 | Přečteno: 807 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1170
Jsem takový Brouk Pytlík, co všude byl, všechno zná a do všeho mluví. Jsem autorem návrhu pravicové sociálně ohleduplné Velké Pytlíkovy reformy a návrhu dobře ufinancovatelné Pytlíkovy verze důchodové reformy. Jsem prostě návrhář.Mimo to se s potěšením věnuji jazykovým hrátkám.

Najdete na iDNES.cz