Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lomihnát a chytrý mustang

Průběžný systém funguje léta? pche, pár desetiletí.

Pro historii nicotný pšouk. Ale dobrá:

Mějme takový Stabilní průběžně fondový systém financování důchodů, nastavený podle uvedených pravidel.

Po pár letech fungování dojde k tomu, že nízkopříjmové skupiny budou brát nuzné důchody nebo hákovat do smrti, zatímco se na veřejnost dostanou případy, kdy někdo bude v důchodu brzy a bude pobírat více, než si průměrný pracující je schopen vydělat.

To ovšem bude mít vliv na politiku a zvoleni budou takoví, kteří té většině, která bude věřit, že má NÁROK NA DŮSTOJNÉ ZABEZPEČENÍ VE STÁŘÍ, slíbí v tom udělat pořádek ..

Tady už to jiný nebude - pazoura v cizí kapse by měla být na státním znaku místo lva ... mít děti je prý drahé, ale nestydět se chtít po cizích dětech platit na vlastní důchod je vysoce morální. Rv Blééé

0/0
22.10.2012 17:08

ciric

Stabilizace

Stabilizace stávajícího průběžného důchodového systému spočívá v tom, že bude zaveden jeden parametr ato podstatný - počet vychovaných plátců do systému. Proč jsou parametry pouze počet odpracovaných let a výše příjmu, když tvrdíme, že propad systému je způsoben demografickým problémem? Jak to, že bezdětný bere stejný a spíše vyšší důchod jak ten, kdo vychoval další tři plátce do systému? Toto je hlavní problém. Odstraňme jej, a průběžný systém bude fungovat naprosto spolehlivě.

Neovlivní to ani Romové ani nezaměstnanost.

0/0
22.10.2012 13:34

Paeris Kiran

Re: Stabilizace

To by fungovalo pouze pod podmínkou že pokud přivedeteněkoho na koho bude muset stát platit sociální dávky (to jest v nezaměnsnanosti v hmontné nouzi... atd) tak místo aby pobírali lidi důchod budou státu za tyto lidi doplácet jejich dávky.

Nezaměsnaní jsou pro systém sice škodlivé, ale zdelaka ne tak jako potomstvo na dávkách.

0/0
22.10.2012 14:00

Stará kára

On je někde nějaký dluh na průběžném financování?

Jak je vysoký a kde je veden?

  Pokud vím, důchody jsou vypláceny ze státního rozpočtu. Rozpočet, jako celek, je v deficitu, to je pravda.  Ale kde je ten "důchodový dluh"?

  Od kdy se začnou vyplácet peníze ze státního "pojistného fondu"?   Kolik se bude platit na průběžný fond - a jak se zajistí důchody současným důchodcům (ti si už nic fondového nenaspoří)?

  Nebo je "fondový" systém systémem průběžným, jen s plnou zásluhovostí?

0/0
22.10.2012 11:49

lomihnát a chytrý mustang

Re: On je někde nějaký dluh na průběžném financování?

Ale, jak, ze státního rozpočtu?

Vždyť na to platíme POJIŠTĚNÍ, ne?

Nebo to je celé lež?

0/0
22.10.2012 17:10

strycek-Joe LLC

V tomto státě je již příliš mnoho důchodových poradců

je třeba jim zatnout tipec. PŘEDEVŠÍM: průměrný věk dožití se zvedl o cca 5%, zatímco věk, při kterém má člověk nárok na odchod do důchodu o cca 8%. Je to darebáctví režimu, který navíc změnil metodiku tak, aby mu ta čísla lépe vycházela. Zavedl se "věk dožití" a srovnává se s průměrným věkem před 20-ti lety, ačkoli to není totéž. Lumpové, kteří vše organizují a vedou rozkradli státní zdroje a nyní chtějí rozkrást i průběžný systém !!

0/0
22.10.2012 11:05

Stará kára

Re: V tomto státě je již příliš mnoho důchodových poradců

Věk dožití je to podstatné - neboť to je věk, kterého se dožijí "zítřejší" důchodci.

  Nějak jste zapomněl na velmi podstatnou věc: nejde o věk odchodu do důchodu, ale o dobu aktivního pracovního života.  A ten se zkracuje na jeho začátku.  Jestli před 20 lety bylo 45 % vyučenců (18 let), 40 % maturantů /kteří nešli na VŠ/ (19 let) a 15 % VŠ (25 let), začínali lidé pracovat v průměru v 19,7 letech.  Současný stav je 20 % vyučenců, 52 % maturantů a 28 % 28 % VŠ, začínají lidé pracovat v průměru v ve 20,5 letech.    I o tento téměř rok je třeba prodloužit dobu odchodu do důchodu. A bude hůř. A tio neuvažuji zvyšující se počet odkladů nástupu do 1. třídy.

0/0
22.10.2012 11:58

carolusI

Re: V tomto státě je již příliš mnoho důchodových poradců

Vidíte, jak se dá se statistikou kouzlit. Před 20 léty muži odcházeli na dva roky vojenské služby tedy neproduktivní a ještě dost finančně náročná legrace. A systém to unesl. Navíc všechny ty výpočty pomíjejí nezanedbatelné procento lidí, kteří léta do systému přispívají, ale důchodového věku se nedožijí. Přitom to je dost významná okolnost fungování systému. Proč asi se o ní nikde nepíše ? Také  nikdo nepíše o tom, kolik peněz stát z tohoto systému v minulých létech odčerpal. Kam se poděly ?¨A kam se poděly peníze z privatizace, kterými se podle prohlášení tehdejších politiků měla financovat důchodová reforma ? A kam se podějí peníze ze zvýšené DPH ?  Myslím že odpověď všichni známe.Rv

0/0
23.10.2012 0:52

fošna

Základem státu...

je než....t

-na dluh....  a  100 miliard neposílat...do pryč...jen tak...ale kde potom , krást:  a to je největší  problém sociální politikyRv[>-]

0/0
22.10.2012 11:03

fošna

Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

Na bázi půjčka na nákup bytů a ze zisků šetřit na do důchoidového systému.Každý ke svému žití potřebuje bydlení- takže si pořídí Hypo. na tom si zaplatí vlstně budoucí důchod,, jinými slovy na úrocích, které zaplatí zahraničním nbankám by v klidu mohl žít v důchodu"  -jediným problémem tohoto systému musí bejt pevné podmínky pro hypo,, STOP tzv. spekulativnímu - max. jedna hypo. za život na své bydlení. - pokud někdo nemůže splácet--další účastník žadatel dostane nejdříve možnost toto převzít.   Tento systém by měl určitě mouchy ,,, jedna velké se jmenuje zahraniční banky- narušení současného systému, který vyhovuje zájmovým skupinám ,, banky, exekutoři atd."

0/0
22.10.2012 10:48

fošna

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

jenže systém by nelikvidoval lidi ekonomicky....navíc licenci na hypotéky dává stát- proč ji prodal zahraničním bankám, když na tomto principu fungují i stav. spořitelny:  proč formu takového fondu nesvěří třeba do ČNB. Proč, protže se tady nebuduje systém pro lidi, ale pro zájmové skupiny..., ti co by mohli něco vymslet ti nemaj důvod jsou systémem uplaceni říkat, že nikdo nic nevymyslí.... navíc ti co to maj pod palcem nemaj zájem na jiném systému

0/0
22.10.2012 10:48

fošna

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

Bylo nám tady  předkládáno 20 let, že nic nemůže spravovat stát.  To se nám tady snaží vštěpit do hlav-  největší zloději a tuneláři, kteří tady vládli po 89.  Čí zájmy tyhle lidi zastupovali,, zájmy zahraničních bank, zájmy jiných zájmových sdružení...

Přesto tady stále ještě máme st. firmy, které prosperují i pře rozkádačky....  divendy z těchto firem by mohli také podporovat důchodový systém- třeba ČEZ cca ...  .  Podmínkou tohto bylo nezadlužit republiku, kde 100 miliard utíká na úrocích...

0/0
22.10.2012 10:51

fošna

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

Politici se nás jen snaží do něčeho vmanipulovat o nějaký systém jim nikdy nešlo...oni budou prdět dávno do hlíny...

Největší blbost vymyslel největší Ekonom Klaus : který sloučil důchodový účet s rozpočtem ČR ... to hle by se mnělo rozdělovat na účty a řídit samostatně ...zprůhlednit...

Má někdo zájem na zprůhlednění .... nemá třeba systém ve zdravotnictví ... za 20 let nikdo nevybudoval...

Protže nikdo nechce...   nebo na to nemaj mozek

0/0
22.10.2012 10:54

Paeris Kiran

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

Smůla jaksi je že už pár let stát z rozpočtu na důchodový systém doplácí. Bez sloučení by v něm už letos žádná rezerva nebyla a stát by musel buď plošně snižovat důchody a nebo to doplácet z rozpočtu tak jako tak.

0/0
22.10.2012 10:56

fošna

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

-jenže tohle by mohlo začít fungovat z bodu nula i při současném placení sociálního a zdr. pojištění....a navíc první důchodce by z mého systému začal čerpat za 40 let: kolika by asi fond v ČNB diponoval-  současný systém bych dotoval do jeho dožití.... ze st. rozpočtu...        začítbod 0 bude vždy problém - to je problém i souč. II pilíře ,, a dovoluji si říct, že to bude ještě větší pronlém než v tom co mám namysli já"

0/0
22.10.2012 11:09

Paeris Kiran

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

Proč ji prodal zahraničním bankám... no protože jako většina Evropy je zcela závislý na mezinárodním obchodě... a aby měna k něčemu v zahraničním obchodě byla musí být směnitelná.

A to jaksi vyžaduje aby bankovní systém nebyl izolovaný od zbytku světa.

0/0
22.10.2012 10:54

fošna

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

- nemáte pravdu: licence na hypotéky nemusela být bankám poskytnuta: banky by se obešli i bez toho: navíc potom dochází k hyp. krizím. Váš problém je ten, že nepřipustíte jiný systém...

Bankám by stále zůstali-poplatky, podnikatelské úvěra atd.   ...... jen na hypotéce za 30let přeplatí 1a1/2 krát tolik...a za  určitých podmínek se to dá ústát...

0/0
22.10.2012 11:06

Paeris Kiran

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

já jiný systém připouštím ale musí řešit naprosto vše. Nelze změnit jednu součásku /v tomto případě hypotéční trh" a doufat že zbytek bude fungovat.

Nebude, to už se několikrát prokázalo. Reforma by musel proběhnout jednotně jako celek- reformovat světovýc obchod, bankovní trh, sociální a penzinjní sytémy i zdrovaotnicví. Jedna velká změna celoplanetárně.

Teď a tady (myšleno jak ČR a Evropu) jsme na existenci současného systému zcela závislí.

0/0
22.10.2012 14:04

fošna

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

- myslím, že jsme se dohodli, ale : myslím, že ten experiment jsme mohli nastartovat tak v roce 2002,, jenže nebyla vůle- mezitím nás zatáhli do tohodle celosvětového ,, bince"

0/0
22.10.2012 14:28

Paeris Kiran

Re: Myslím, že bych založil vyloženě Český důchodový systém...

Do celosvětového bince byla tahle republika zatažena stejně jako všechny ostatní země po první světové válce a s rostoucí industrializací na kterou přestali stačit lokální suroviny.

0/0
22.10.2012 16:38

Paeris Kiran

Z čeho že ten fond...

realizujete? Už v současnosti je výběr penzijního pojištění v mínusu oproti platbám a je dorovnáván ze státního rozpočtu. (Mimochodem ta "rezerva" kterou si z ní Klaus vzal kdysi aby si nemusel na chod státu půjčovat už by dávno byla vyčerpána...)

Krom toho do čeho že by ten fond investoval? Do řeckých dluhopisů? Do akcií General Motors které musela zadarmo převzít vláda USA a poplatit dluhy?

Penzijní systém nemá naprosto žádnou budoucnost ani v průběžné, ani ve fondové podobě.

0/0
22.10.2012 9:58

fifi16

Re: Z čeho že ten fond...

Pokud se nebude pořád zmenšovat procento patřící důchodovému pojištění, tak by neměl dluh narůstat. Fond, aspoň si myslím, že to tak bylo myšleno, nebude investovat, ale jen přerozdělovat. Jedná se o průběžný systém. Jen by asi bylo jednou spočítáno, kolik kdo tam vlastně vložil a z této sumy a dle délky důchodu by mu byla vyplácena částka. Osobně si myslím, že to není špatné, ale nejde z toho krást, tak to nemůže projít.

0/0
22.10.2012 10:35

Paeris Kiran

Re: Z čeho že ten fond...

Procenta odvodů rostou prakticky neustále... přesto na jednoho důchodce zbývá méně a méně.

Daně už jsou v současnosti katastrofálně vysoké. (a oblíbená mantra "zdaníme vysokopříjmové" je k smíchu... na to je jich tu příliš málo aby to mělo jakýkoli efekt.

0/0
22.10.2012 10:47

fifi16

Re: Z čeho že ten fond...

To však pravda není, odvody na důchodové pojištění se neustále snižují. Naposledy Topolánek z 29 na dnešních 28%. Teď chtějí vyvést další 3%. Proto na důchodce zbývá stále méně a méně. Daně ostatní jsou opravdu katastrofálně vysoké. Zejména DPH. Progresívní daň je ve vyspělých ekonomikách naprosto běžná, i když to určitě státní rozpočet nevytrhne.

0/0
22.10.2012 10:56

Paeris Kiran

Re: Z čeho že ten fond...

Upřímně řečeno náklady na výběr progresivní daně v ČR patrně překročí jakýkoli její přínos.

Například realizace výběru dědické daně stojí stát víc prostředků než kolik na ní stát vybere... tato daň by měla být zcela zrušena a státu by zůstalo víc peněz než se vůbec namáhat s jejím vybíráním.

0/0
22.10.2012 11:01

fifi16

Re: Z čeho že ten fond...

S dědickou daní souhlasím. Jenom si nemyslím, že její zrušení by přineslo peníze, oni ti úřadové jsou tam zažraní pořádně. Progresívní daň z příjmu by nestála nic. Daňové přiznání bylo a je jen jedno. Poplatník si daň vypočítá sám.

0/0
22.10.2012 11:08

Jednoho krásného dne ...

důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

však podle mně je jeho decentralizace a návrat k rodinné solidaritě (kde důchodový systém přirozeně funguje převážně na průběžném systému a fondové přilepšení si dopřává ten , kdo si to může dovolit), stát by měl řešit jen extrémní případy (ztrátu živitelů, bezdětné ap.)

0/0
22.10.2012 9:53

Paeris Kiran

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

Což je poněkud problém když už teď stát řeší 10 procentní nezaměsnanost (defacto nadbytek lidí) a ještě navíc zvyšuje daně aby poplatit armádu státních zaměsnanců...

těch 10 procent nezaměsnaných asi svým rodičům a prarodičům žádné důchody nezaplatí že? (to tady je to ještě dobré... Řecko a Španělsko soupeří 25 procent...)

0/0
22.10.2012 10:00

Paeris Kiran

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

(jaksi doby kdy ste mohl mít 8 potomků a měl ste jistotu že všechny zaměsnáte na poli od 8 let a bude to generovat zisk jsou dováno pryč... dnes máte problém uplatnit 2)

0/0
22.10.2012 10:02

Jednoho krásného dne ...

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

taky ale dříve abyste měl pytel brambor, musel jste na tom poli makat celý rok, dneska si pytel brambor pořídíte za pár hodin práce. naráží to ovšem na fakt, že málokomu stačí ke spokojenému životu plný žaludek a tak pořád hledáme, jak koho přechytračit, abychom kromě žvance ještě měli před garáží BMW. a tak vymýšlíme různe fondy a pečovatelský stát a očekáváme, že nám k tomu autu pomůže někdo jiný

0/0
22.10.2012 10:35

Paeris Kiran

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

Pravda... (poměry ovšem neberte doslova) na to aby ste před sto lety měl za rok pytel brambor musel ste zaměsnant jednoho člověka  dát mu jednotkovou výplatu...

Dnes na 10 pytlů s technologiemi potřebuje půlku člověka (do toho je započítána těžba paliva, rafinace, výroba strojů, postřiků) opět zlomek toho člověka se přesunul do nějakých luxusních služeb ale k 1čce se stejně nedostanete.

A ve výsledku tu živíte lidi od kterých ani žádnou práci nevyžadujete protože by to bylo ještě dražší než jim dát nějakou práci na kterou by se muselo doplácet ještě víc.

A s tím jak se lidi množili prostě počet lidí pro které není uplatnění katastrofálně vzrostl nad rámec toho co zbytek tady v Evropě dokáže uživit (s tím že nesmí nerušit vazby na zbytek planety díky kterým sem proudí suroviny které si Evropa vyčerpala už dávno)

0/0
22.10.2012 10:52

Jednoho krásného dne ...

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

a to si jako myslíte že těm 25% nezaměstnaným (+ státní byrokratickou mašinerii) to zaplatí ti zbylí zaměstnaní?

0/0
22.10.2012 10:38

Paeris Kiran

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

v současnosti to přes daně dělají... a hrobě na to přestávají stačit.

0/0
22.10.2012 10:45

Jednoho krásného dne ...

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

a není tedy lepší tuto "povinnost státu" shodit z beder státu na bedra rodin? a státu ponechat jen povinnost tlumit sociální extrémy?

0/0
22.10.2012 10:49

Paeris Kiran

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

Těch sociálních extrémů by bylo tolik že by stát musel stejně vybrat úplně stejně peněz jako teď na daních.

Zrušit to najednou a bude tu občanská válka.

0/0
22.10.2012 10:58

fr-mottl

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

uz sem se lekl, ze dnes nebude poznamka o nadbytku lidi ...

0/0
22.10.2012 10:59

Paeris Kiran

Re: důležitější krok pro stabilizaci důchodového systému

Je to pouze prostá matematika. Nic jiného.

Na důchody by bylo dost prostředků kdyby stát nemusel platit tolik nezaměsnaných a armádu státních úředníků kontrolujících nezaměsnané.

Nikdo neví co s těmi lidmi dělat aby to mělo větší přínos než náklady.

0/0
22.10.2012 11:03

fošna

Tak jsem asi mimoň ale vůbec jsem to nepochopil.....

Ale jsem přesvědčenej, že to co navrhuje Kalousek ,, fondy"  jsou jen změna průběžného důchodového systému ze státu na průběžný důchodový systém soukromý....  jinak nějakej ,,Kiosaky"  TVRDIL, ŽE K VELKÉMU KRACHU BURZY DOJDE  až se většina investorů dostane do důchodového věku ,, ne jen u ná je demograf. vývoj neúprosný i v Amíkově- protože dojde k vybírání kapitálu z fondů, následnou sílou davu ,,chování stáda" dojde k dalšímu vybírání...,, krachne fond"

Myslím, že neni zájem to opravdu řešit: momentálně se pouze hledá způsob k uspokojení zájmových skupin, nikoli k řešení problému...

navíc- kolik lidí je schopno spořit 15% platu--o 30% nemluvě...

Vidím jeden způsob: nemít hypotéku-a to co by šlo na ní si dávat sám bokem: ale fondy atd.   je letadlo jako jakýkoli jiný systém...jen to déle trvá,, a vůbec největší chyba byla sloučit důch. s rozpočtem ČR"

0/0
22.10.2012 8:49

fošna

Re: Tak jsem asi mimoň ale vůbec jsem to nepochopil.....

ten japonec to psal v roce asi 2000, tak nevím zda už to bylo ono, nebo se ten průšvih projeví cca od roku 2016-2030...protže to budou nejsilněší ročníky do penze...  u nás to bude likvidační až půjdou ročníky 1971-72

0/0
22.10.2012 8:51

Jednoho krásného dne ...

Re: Tak jsem asi mimoň ale vůbec jsem to nepochopil.....

u nás to bude katastrofa jen zprostředkovaná, naše silné ročníky do akcií moc neinvestují a tak jejich odchod do důchodu nic zásadního na kapitálových trzích nezpůsobí. v americe to je jiná káva. jednak počet důchodců se bude počítat v desítkách miliónů, druhak tam mají díky legislativě většinu důchodových účtů spravovaných ve fondech aktivně obchodujících na burze - pak vybírání peněz na důchod může spustit lavinu výprodejů - něco podobného jako byl start výprodejů akcií za velké deprese způsobené zaškrcením úvěrování akciových obchodů - když nebyly prachy od banky, musely se akcie začít prodávat aby byla hotovost, což zase donutilo prodávat ty, kteří měli nakoupeno na páku a klesající cena vyvolala margin call.

0/0
22.10.2012 9:47

Jednoho krásného dne ...

Re: Tak jsem asi mimoň ale vůbec jsem to nepochopil.....

Kiyosaki to predikuje někdy na období 2012-2016. a podle mě se toho může

v jeden okamžik sejít mnohem více a katastrofa bude jako dokonalá bouře

(např. čína vrhne na trh dolary ze svých rezerv, když už za ně nedokáže

nic rozumného nakoupit a tím odstartuje nový finanční řád, neboť

udržování hodnoty dolaru v ten moment přestane dávat smysl)

0/0
22.10.2012 9:47

SOUTĚŽ

BR17

Dnes je trendy přehnaná korektnost, říká Viktorie Besó. O její knížku si můžete zasoutěžit zde.

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz